Szkolenia do prac na wysokości

Czy przegląd sprzętu wysokościowego jest konieczny?

Czy rzeczywiście przegląd sprzętu wysokościowego jest tak na prawdę konieczny? Czy należy go wykonywać? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Zdecydowanie tak. Wynika to bezpośrednio z obowiązujących przepisów, instrukcji użytkowania, jak również z bezpieczeństwa pracy. Dlatego właśnie nie należy lekceważyć okresowych kontroli swojego sprzętu.

Prace na wysokości to zajęcie mocno obciążające fizycznie, ale także psychicznie. Z tego właśnie względu jest to praca niebezpieczna. Właściwe zabezpieczenie się przed upadkiem z wysokości jest więc tutaj bardzo istotne. Takim zabezpieczeniem jest właśnie przegląd sprzętu wysokościowego, czyli kontrola jego stanu.

Kontrola indywidualna sprzętu wysokościowego

Pierwszą osobą kontrolującą sprzęt jest sam użytkownik. To on ma styczność ze sprzętem na co dzień i często potrafi zauważyć pierwsze oznaki usterek lub zużycia. W interesie każdego z użytkowników jest utrzymanie sprzętu w dobrej kondycji. Nie zwalnia to jednak z obowiązku wykonywania okresowych kontroli u autoryzowanego przez producenta inspektora co najmniej raz na 12 miesięcy. Więcej o częstotliwości wykonywania przeglądów SOI znajdziesz tutaj.

Obowiązki pracodawcy – przeglądy SOI

Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikowi sprzętu ochrony indywidualnej, która będzie go zabezpieczać podczas prac alpinistycznych. Ważne jest, aby sprzęt którego używają pracownicy był dopuszczony do użytkowania przez osobę kompetentną. W interesie pracodawcy jest dopilnowanie okresowych i powypadkowych kontroli SOI. W sytuacji wypadkowej to właśnie na pracodawcy ciąży obowiązek udowodnienia, że używany przez pracownika sprzęt do prac na wysokości był dopuszczony do użytku.

Konieczność wykonywania okresowych kontroli wynika także z dołączanych przez producentów instrukcji użytkowania. Warto zapoznać się z jej zapisami i stosować się do nich.

Tags: No tags

One Response

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *